Jdi na obsah Jdi na menu
 


První přednáška na škole za námi

 

Začaly prezentace na školách

První školou, kde zavítali celníci společně se zástupci našeho klubu byla Základní škola v Orlové – Lutyni, Ke Studánce. Nápad, který se zrodil, došel k realizaci a tak Celní úřad pro Moravskoslezský kraj v úzké spolupráci s Moravskoslezským klubem celníků při Celním ředitelství Ostrava zahájil právě v Orlové preventivní program připravený pro školy v Moravskoslezském kraji. Žáci na druhém stupni, konkrétně šesté třídy, se tak mohli seznámit s tím, co celníci mají ve své pracovní náplni. Po uvítání ředitelem školy panem Fusem se ujal slova za náš MSKC místopředseda Jan Dostál, který nastínil s čím do školy přijela celní správa. Náš klub na tomto prvním setkání mezi žáky dále zastupovala Ludmila Vojtíšková a klubový fotograf Karel Moškoř. Hlavní pozornost dvou přednášek a ukázkám v terénu byla věnována především oblasti prevence.  Co mohou způsobit drogy, jak se vyhnout škodlivým návykům závislosti na  alkoholu nebo jaký neblahý vliv mají na zdraví cigarety. Bylo zajímavé slyšet od šesťáků, co všechno už znají o drogách i o metylalkoholové kauze, zkrátka, mají "přehled" a je jen otázka, jak na ně zapůsobí varování i z úst pracovníků celní správy. Největší pozornost žáků poutal služební pes a právě v praktické ukázce mohli vidět, jak je vycvičen pro vyhledávání tabákových výrobků. Zcela bezchybně označil jeden z kufrů ležících na parkovišti. Ve vozidle celní správy pro sledování a vybírání mýtného na komunikacích si sami zasedli do pracovního prostoru vozidla a viděli na monitoru, jak se v terénu sledují auta tzv.neplatiči na průjezdu mýtnými bránami. V tělocvičně zase pod dozorem tiskové mluvčí Pavly Zdobnické a zástupce mluvčí Romana Miarky nejvíce zaujaly „virtuální drogy“, různé padělky mobilních telefonů či tabletů. Dívkám zase imponovaly například kabelky zhotovené z kůží chráněných živočichů podle mezinárodní Úmluvy CITES. Některé zadržené exponáty padělků celníky v regionu si mohly děti prohlédnout na vlastní oči. Nakonec si žáci odnesli připravené letáčky a suvenýry, které jim budou připomínat tuto zajímavou chvilku strávenou s pracovníky celní správy a Moravskoslezského klubu celníků. A na webových stránkách školy se už druhý den objevila zmíňka o povedené akci, viz http://www.kestud.cz/.